Tonisan

Opis produktu

TONISAN®


 

 pdf Informacja dla pacjenta Tonisan


 

Co to jest wyrób medyczny TONISAN® i jaki jest jego skład?

TONISAN® to izotoniczny wodny roztwór sporządzony z wody z Oceanu Atlantyckiego z dodatkiem leczniczego deksopantenolu, służący aplikacji do nosa.  Ponadto oprócz wysokooczyszczonej wody zawiera diwodorofosforan potasu regulujący poziom fizjologicznego pH w roztworze. TONISAN® nie zawiera środków barwiących, zapachowych i konserwujących, przez co jest bardzo dobrze tolerowany.

W jakim celu stosuje się wyrób medyczny TONISAN®?

TONISAN® stosuje się do nawilżania, oczyszczania, pielęgnacji i ochrony podrażnionej błony śluzowej nosa, np.:

  • do nawilżania podrażnionej błony śluzowej nosa, także jako środek wspomagający w przypadku dolegliwości związanych z nieżytem nosa i katarem siennym,
  • do nawilżania błony śluzowej nosa w przypadku suchego powietrza w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, jak i w samolocie, 
  • do oczyszczania błony śluzowej nosa podrażnionej zanieczyszczonym powietrzem, spalinami, dymem, pyłem czy kurzem, 
  • do rozpuszczania zalegającej wydzieliny.

Jak działa TONISAN®?

TONISAN® zawiera naturalną wodę z Oceanu Atlantyckiego. W ramach specjalnego procesu rozprężania stężenie rozpuszczonej w niej soli zostaje zbliżone do poziomu optymalnego dla ludzkiego organizmu i odpowiadającego zawartości soli w komórkach błony śluzowej nosa. Zachowane zostają przy tym rozpuszczone w wodzie morskiej cenne minerały, takie jak magnez i wapń. Naturalna woda morska oczyszcza i delikatnie nawilża zatkany i wysuszony nos.
Dobroczynny deksopantenol o działaniu nawilżającym pokrywa błonę śluzową nosa delikatnym filmem, przedłużając i wzmacniając działanie wody morskiej i dając dodatkową ochronę i pielęgnację. Deksopantenol zatrzymuje wilgoć na powierzchni błony śluzowej nosa i wspomaga jej odbudowę. Przez to ułatwiona jest regeneracja wrażliwej błony śluzowej nosa i przywrócenie jej naturalnych funkcji ochronnych.

Przy nieżycie nosa TONISAN® rozcieńcza wydzielany śluz, ułatwiając jego odpływanie. Rozpuszcza zalegającą wydzielinę. Nos jest delikatnie oczyszczany bez pozbawiania wrażliwej błony śluzowej niezbędnej dla niej wilgotności. Ułatwione jest oddychanie przez nos.

Dzięki swoim pielęgnującym i ochronnym właściwościom, TONISAN® trwale łagodzi dolegliwości związane z wysuszonym, podrażnionymi zatkanym nosem oraz poprawia samopoczucie.

Dlaczego ważne jest nawilżenie i oczyszczanie nosa?

Nos służy za filtr powietrza i chroni ciało przed szkodliwym jego oddziaływaniem. Infekcje wywołane bakteriami i wirusami, niekorzystny klimat lub ogrzewane powietrze, skutki uboczne zażywania leków lub wysoki stopień zapylenia powietrza zmniejszają często poprzez wysuszenie lub uszkodzenie naturalnej błony śluzowej nosa jej naturalne funkcje. Często również osoby starsze cierpią z powodu spadku poziomu nawilżenia błony śluzowej nosa. Jedynie nieuszkodzona, trwale nawilżona błona śluzowa nosa posiada najlepsze właściwości ochronne. Dlatego ważne jest stosowanie soli morskiej w postaci sprayu do nosa z zawartością deksopantenolu, która trwale nawilża, delikatnie pielęgnuje, a przede wszystkim chroni przed wysuszeniem, a przy tym nie zaburza naturalnych funkcji błony śluzowej.

Na co należy zwrócić uwagę stosując TONISAN®?

TONISAN® jest bardzo dobrze tolerowany i nie powoduje uzależnienia. Nie są wymagane szczególne środki bezpieczeństwa w trakcie jego zastosowania. Jeśli wiadomo, że dana osoba jest uczulona na jeden ze składników sprayu, nie należy wówczas go stosować.
Podobnie, po przebytych operacjach lub uszkodzeniach nosa, przed zastosowaniem wyrobu medycznego TONISAN® należy zasięgnąć porady lekarza. Brak informacji na temat ryzyka zastosowania wyrobu medycznego w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Nie należy stosować wyrobu medycznego TONISAN®  równocześnie z innym preparatem do nosa w sprayu (np. o działaniu obkurczającym błonę śluzową nosa), aby nie doprowadzić do ich interakcji.

Ze względów higienicznych, w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób, butelka ze sprayem powinna być używana tylko przez jedną osobę.

Uwaga:

tonisan - bez konserwantówTONISAN®  produkowany jest bez użycia środków konserwujących,  butelki  napełniane są za pomocą specjalnego systemu dozującego. Nie należy oddzielać elementu przeznaczonego do aplikacji od butelki. W przypadku gdy butelka jest uszkodzona, wyrobu medycznego nie należy już używać.

W jakich dawkach i jak często należy stosować wyrób medyczny TONISAN®?

W zależności od potrzeby, stosować kilka razy dziennie do momentu ustąpienia objawów.

Dzieci od 2. roku życia i dorośli: 1 do 2 dawek do każdego otworu nosowego
Niemowlęta i małe dzieci do 2. roku życia: 1 dawka do każdego otworu nosowego

Jak należy stosować TONISAN®?

Przed pierwszym użyciem należy po zdjęciu nasadki ochronnej kilkakrotnie nacisnąć system dozujący aż do pierwszego rozpylenia. Po tym pompka jest gotowa do dalszego użytkowania.

tonisan stosowanie krok 1  1. Zdjąć nasadkę ochronną.
 tonisan stosowanie krok 2  2. Pochylić lekko głowę. Jeden otwór nosowy zatkać palcem. Butelkę trzymać pod kątem. Głowicę dozującą wprowadzić do otworu nosowego i oddychając przez nos nacisnąć jednocześnie kciukiem dno butelki. Podać jedną do dwóch dawek. Tę samą czynność wykonać w przypadku drugiego otworu nosowego.
tonisan stosowanie krok 3  3. Ze względów higienicznych po użyciu starannie wytrzeć i nałożyć nasadkę ochronną.

Zawartość opakowania wynosi co najmniej 20 ml. Dzięki temu te 20 ml może być pobrane, jednakże rzeczywista (techniczna) zawartość ze względów konstrukcyjnych jest większa.

Jak długo można stosować TONISAN®?

TONISAN®  może być stosowany do czasu ustąpienia objawów, przez dłuższy czas.
W przypadku długotrwałych lub nawracających dolegliwości, należy zasięgnąć porady lekarza.

W przypadku dalszych pytań należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak długo TONISAN® nadaje się do użytku?

tonisan termin Wyrobu medycznego TONISAN® nie należy stosować po upływie terminu ważności. Termin ważności znajduje się na etykiecie butelki i pudełku. Data ta obowiązuje do ostatniego dnia danego miesiąca.
tonisan 6 miesięcy Po otwarciu butelki, TONISAN® nie może być stosowany dłużej niż 6 miesięcy. Butelka, nawet z niewykorzystaną zawartością, może być wyrzucona wraz z odpadami gospodarczymi.

Jak należy przechowywać wyrób medyczny TONISAN®?

Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

tonisan temperatura

Przechowywać w temp. nie niższej niż 1°C i  nie wyższej niż 25 °C.

Tonisan - adres firmy mibe GmbH Arzneimittel
Münchener Str. 15
06796 Brehna

Tel.:  034954/247-0
Fax:  034954/247-100

 

Dystrybutor: SUN-FARM Sp. z o.o.
Człekówka 75
05-340 Kołbiel