Jesteś tutaj: Strona główna / Informacja dla lekarzy i farmaceutów / Informacje medyczne

Informacje medyczne

Madinette  

Octan chlormadinonu - gestagen podobny do progesteronu o cząstkowym działaniu antyandrogenowym, do stosowania w doustnej antykoncepcji

 

H. M. Beier, K. Beier-Hellwig

 

W ostatnim czasie w codziennych wiadomościach publikowano niepokojące dane o skokowym zwiększeniu liczby przypadków przerwania ciąży u bardzo młodych dziewcząt i młodych kobiet. Z tego powodu powracamy w niniejszej pracy do zagadnienia, które jest tematem klasycznym, doustnych środków antykoncepcyjnych. Ta problematyka obejmuje pytania o szerszym zasięgu niż tylko dotyczące endokrynologii. Ze względu na odpowiedzialność za dziewczęta i kobiety, nasze społeczeństwo stoi przed zadaniem zapewnienia systemu skutecznych porad w zakresie planowania rodziny. Musi on uchronić dziewczęta przed znacznymi zmianami perspektyw rozwojowych wskutek zbyt wczesnych ciąż. Wiele dziesięcioleci doświadczenia klinicznego wskazuje na to, że doustne środki antykoncepcyjne są bezpieczne. Szczególne gestageny, takie jak octan chlormadinonu, które mają cząstkowe działanie antyandrogenowe, wykazują korzystne działanie terapeutyczne w przypadku takich objawów, jak bolesne miesiączkowanie, trądzik i tłuste włosy, które obciążają dziewczęta i młode kobiety, dzięki czemu poprawia się stopień przestrzegania zaleceń (compliance). Z punktu widzenia lekarzy i medycyny rozrodu zaleca się stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, żeby dziewczęta nie zachodziły w ciążę w zbyt młodym wieku, nieświadomie i bez takiego zamiaru, a później nie musiały podejmować decyzji w sprawie przerwania ciąży. Równocześnie możemy wskazywać na zastosowanie efektów terapeutycznych octanu chlormadinonu, klasycznego gestagenu o cząstkowym działaniu antyandrogenowym.

Słowa kluczowe: doustna antykoncepcja, ciąża, przerwanie ciąży u nastolatek, octan chlormadinonu, bolesne miesiączkowanie, trądzik, skuteczne działanie antykoncepcyjne.

wróć

zobacz więcej